100 Volt Ses Sistemi

100 Volt Ses Sistemi

100 Volt Ses Sistemi SES SİSTEMLERİNİN EN ÖNEMLİSİ; Birden fazla ses vericisinin çalıştığı bir sistem olan ses sistemleri evde, okulda, sinema salonlarında ve işyerlerinde sıkça rastladığımız sistemlerden biridir. Ses sistemlerini kurabilme şansınız olduğu gibi var olan ses sistemlerinden satın alarak ses kalitenizi arttırabilirsiniz.

Ses sistemi kurabilmeniz için öncelikle hangi düzeyde ses kalitesi arzu ettiğinize karar vermelisiniz. Ses sistemleri için belirli bir standart olmamakla birlikte 100 voltluk ses sistemi en yaygın kurulum şeklidir. Dilediğiniz ses kalitesi ölçüsünü belirledikten sonra amfiyle ses vericileri bir araya getirerek ses sisteminizin kurulumunu tamamlamış olursunuz.

100 Volt Ses Sistemi Nedir?

Hat trafolu olarak da bilinen 100 Volt ses sistemi; restoran, hastane, okul, cami veya hava alanı gibi kitleleri içinde barındırma potansiyeli olan bölgelerde kullanılan ses sistemidir. 100 volt ses sisteminin en büyük özelliği bir amfiye birden çok hoparlör bağlanabilmesidir. Örneğin; 200 Watt gücünde bir amfiye sahipseniz, 10 Watt’lık hoparlörleriniz den 10 adet bağlayabilir ve dilediğiniz ses sistemine kavuşabilirsiniz. Maksimum 20 -30 hoparlör bağlanılması önerilen 100 Volt ses sistemi, hoparlörler arası atlanarak yapılan bir bağlama sistemiyle kolayca kurulabilir.

100 Voltluk ses sistemiyle tek bir amplifikatöre birçok trafolu hoparlörü bağlayabilirsiniz. Trafosuz ses sistemine göre çok daha kolay bağlanabilen 100 voltluk ses sistemini ince bir kablo yardımıyla bağlayabilirsiniz. Ayrıca 100 voltluk ses sistemi sayesinde hoparlörlerdeki ses seviyelerini bağımsız şekilde ayarlayabilirsiniz.

100 Volt Sistemi Nasıl Çalışır?

100 Volt ses sistemleri, sınıfından farklı olarak amplifikatör çıkışında baz alınan 4 veya 8 ohm yerine 100 voltu sabit tutar. Evlerdeki elektrik sistemleri gibi çalışan 100 Volt ses sistemi, öncelikle hoparlörlerden gelen sinyallerin voltajını düşürmek için transformatör kullanır. Transformatör dağıtım sisteminin kullanıldığı 100 V ses sistemler, ses sinyallerinin voltajını kademeli olarak düşürür veya yükseltir. Örneğin; ister 80 Watt’lık bir amplifikatöre sahip olun ister 300 Watt’lık bir amplifikatöre; genliği 100 Volt olacaktır. 10 Watt’lık bir trafolu hoparlörü 60 W – 100 V amfisine veya 300 W – 100 V amfisine bağlayın 10 Watt’lık hoparlör yine ihtiyacı olan 10 Watt’ı kullanacaktır. Ses sisteminin 100 Voltta sabit tutulmasının amacı ihtiyaç dışı enerji kaybını önlerken ses kalitesini maksimumda tutmaktır.

07 Temmuz 2018
1.898 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?