4K HDMI Matrix Switcherlar

4K HDMI Matrix Switcherlar

Matrix Switcher nedir?

Matrix Switcher lar, farklı kaynaklardan alınan görüntü ve ses sinyallerini, farklı görüntü ve ses birimlerine iletirler. Çeşitli alıcıların tek bir giriş ve çıkış noktası ileten kaynak tek hedef anlayışının ötesine geçerek, uydualıcınız, oyun konsolunuz, ortam oynatıcılarınız gibi çeşitli kaynakları farklı ekranlara yansıtmak için birden fazla kumanda kullanma gereksinimini sona erdirir.Temel de yaptığı şey, hangi alıcının hangi ekrana bağlı olduğunu belirlemektir.

 

Nasıl kullanılır?

Standart bir switcher da 4 giriş ve 4 çıkış bulunur.4×4 olarak da adlandırılan bu cihazla yapabileceğiniz şey, maksimum 4 alıcıyıy sinemaksimum 4 ekrana aktarmaktır.Yalnızca bir alıcıyı dört ekrana aktarmak için de kullanılabilir. 4×2, 8×8 gibi seçenekleri de mevcuttur.Büyük mağazaların vitrinlerin de duran televizyonların ekranların da aynı anda aynı filmin verilebilmesini de tabi ki bir switcher kullanımıyla açıklayabiliriz.

 

4K Çözünürlük

Teknolojinin ilerlemesiyle,ekran çözünürlüğün de bir kaç yıl da yapılan devrim niteliğin deki çalışmalar, bir ekrandan alınabilecek en büyük verime şuan 4K ile ulaşmaktadır. Bu çözünürlüğe sahip bir görüntü alabilmeniz için, elbetteki alıcınızın da televizyonunuzun da 4K destekleyen bir donanıma sahip olması gerekmektedir. Alıcılarınız ve ekranlarınız destekli yorancak switcherınız desteklemiyor ise istenilen 4K performansını elde edemezsiniz.4K destekli switcherlar tam bu noktada devreye girer. Hem alıcınızın hem de ekranınızın desteklediği çözünürlük te bir görüntüye ulaşmanızı sağlar.

 

HDMI

Yeni nesil ekranların bir çoğu scart, vga gibi girişlere sahip değildir. HDMI tek bir girişle, ekranınızı alıcınız, bilgisayarınız veya konsolunuza bağlamanızı sağlayan kablodur.Televizyonlarda scart desteği olmadığı için yeni teknoloji switcherlar da elbetteki HDMI girişi ile uyumlu hale getirildi.

4K HDMI Matrix Switcher lar, uyumlu HDMI sürümüne sahip kaynak ve hedefler de, (480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p ve 4K aralığında) her çözünürlüğe adapte olabilme özelliğiyle öne çıkmaktadır. Yani HDMI girişi bulunan her türlü çözünürlükteki ekran ve alıcıya bağlanabilir. Bu özelliklere sahip bir switcher aracılığıyla, konsolunuz, uydu alıcınız gibi pek çok kaynağı, yüksek bir çözünürlükte, farklı ekranlara tek bir kumandayla yansıtabilirsiniz.

28 Eylül 2018
1.106 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?