Dijital Ses Çözümleri

Dijital Ses Çözümleri

Dijital Ses Çözümleri,Bildiğiniz üzere ses sinyali, sesin elektriksel formuna verilen isimdir. Analog olarak ifade edilen ses biçimi, sesin bir kopyalama aygıtı tarafından bire bir olarak aksettirildiği ses türüdür. Dijital ses ise müziğin sanal veya dijital ortam olarak adlandırılan boyutta 1’ler ve 0’lar olarak muhafaza edilmesi ve aygıt tarafından bunun anlamlı seslere dönüştürülerek dinlenilmesi durumu olarak ifade edilmektedir. Dijital ses çözümleri sayesinde arşiv yapmak, ses kalitesini uzun yıllar koruyarak dinlemek mümkün hale gelmiştir. Ayrıca değişik ara birimlere aktarılarak dijital formda olan ses birçok farklı aygıt üzerinden çalınabilir haldedir.

Günümüzde herhangi bir taşınabilir hard disk üzerinden mp3 formatında çalınabileceği gibi, tüm arşiviniz sadece tek bir dvd üzerine kaydedilerek dijital ortamınız taşınabilir veya dvd ortamınızın oynatıcısı üzerinden hometheater sisteminizle eşsiz bir dinleti keyfi yaşayabileceğiniz şekle dönüştürebilirsiniz.

Ayrıca dijital ses imkânı stereo seslerden daha ötesine kapı açılmasını sağlamıştır. Örneğin bir filmde ki helikopterin şehrin üzerinde uçması, ses düzenine yerleştirilerek gerçekte olduğu gibi sesin bir kulağımıza diğerinden daha önce gelmesi sağlanarak, yakınlık uzaklık ve yön bilgilerini beynimizin algılaması sağlatılır ve bu sayede se ve görüntü sistemlerinin dijitalleşmesi ile film deneyimi en gerçekçi hale ulaştırılmış olur.

 

Bu sayede kulağımıza gelen ses dalgaları, dinleme yaptığımız alanı sanki yeniden bir şekillendirme sağlayarak ortamın yeniden şekillenmesine olanak sağlamış olur.

Tüm bu imkânlarla birlikte ses deneyimlemeleri kaliteli kayıt ve cihaz birlikteliği ile birlikte, her tür enstrümanın normaldekinden bile çok daha kaliteli duyulmasını ve etkisinin arttırılmasını sağlar.

 

Ses kayıtlarının ve dijital çözümlerin sağlanması ile birlikte bu teknoloji fiziki ses sistemlerinin de daha ileriye taşınmasını sağlayacak teknolojik çözümlerin gelişmesini sağlamıştır. Yüksek kaliteli alıcı ve verici sistemlerin içerisinde kullanılan dijital ses kayıtları üstün ses deneyimlemeleri sağlayarak adeta orkestra kalitesini evlerimize taşır duruma getirmiştir.

Dijital ses, çeşitli ölçü kavramları ile ifade edilirken, yanında bazı ihlallerinde yayılması problemini getirmiştir. Hala mp3 formatı, kaçak ve korsan aracı olarak görülmektedir. Çünkü orjinal ses kaydında ve CD’de yer alan veriler kopyalanamazken, CD tracklarını mp3 formuna çeviren ve yasal olmadan çoğaltılmasını sağlayan korsan faaliyetlerin gelişmesine de yol açmıştır.

 

20 Ağustos 2018
992 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?