Hoparlör Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Hoparlör Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Hoparlör Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Ses sistemleri, günümüzde birçok alanda kullanılan sistemlerin başında gelmektedir. Özellikle düğün, konser, çeşitli etkinlikler, toplantılar ve benzeri alanlarda ihtiyaç duyulan ses sistemleri, sinema salonları, tiyatro salonları, okullar, camiler, hastaneler ve daha birçok alanda kendini göstermektedir. Hatta ev içerisinde kullanıma uygun ses sistemleri dahi bulunmaktadır. Ses sistemlerinin en ana parçası olan hoparlör, özenle ve dikkatli bir şekilde seçilmesi gereken ürünler arasında yer almaktadır. Hoparlör seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında tüm detayları sizin için aktarıyoruz.

Hoparlör Seçimi

Hoparlörler söz konusu olduğunda hangi hoparlörü almalıyım sorusu sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Hoparlörleri iki ana başlık altında incelemek mümkündür. Aktif hoparlörler ve pasif hoparlörler olarak ikiye ayrılan hoparlörler arasından size en uygun hoparlörü seçebilmek için dikkat etmeniz gereken bazı ana maddeler bulunmaktadır. Bunların başında da kullanılacak alana en uygun özellilerdeki hoparlörü seçmek gelmektedir. Eğer ev tipi ses sistemi kurulumu yapmak istiyorsanız, ev için en ideal boyutlardaki hoparlörleri tercih etmeniz gerekecektir. Bu hoparlörler daha küçük kasalara sahip ve daha az ses veren hoparlörler olmalıdır. Daha büyük alanlarda kullanılacak olan hoparlörlerin ise en kaliteli ses veren hoparlör olması gerekmektedir.

Örneğin konser alanları ve sinema salonları gibi alanlarda kullanılacak olan hoparlörler, en iyi ve en temiz sesi dışarıya aktaran hoparlörler olmalıdır. Hoparlör seçimi yaparken, satın alacağınız hoparlörün kasasının özellikleri de oldukça önemli görülebilmektedir. Bazı hoparlörler ahşap kasaya sahip olurken, bazı hoparlörler plastik döküm kasaya sahip olmaktadır. En iyi ve en kaliteli sesi veren hoparlörlerin ahşap kasaya sahip olan hoparlörler olduğu konuşulsa da son teknoloji ürünler arasında yer alan plastik döküm hoparlörlerin de oldukça kaliteli modellerinin olduğu bilinmektedir.

Hoparlör seçerken çok daha fazla sesi dışarıya vermek için birden fazla hoparlör tercih etmek yerine, alana en uygun özelliklerde iki adet hoparlör tercih etmek çok daha verimli sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Sesi anında ve olduğu gibi dışarıya veren hoparlörler tercih edilmeli ve yüksek sesten dolayı cızırtıya neden olmayacak modeller seçilmelidir. Bunların seçimi yapılırken de hoparlörler ses kalitesi testinden geçirilmelidir.

 

05 Mayıs 2018
2.659 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?