Mikrofon Sistemi Seçiminde Dikkat Edilecekler

Mikrofon Sistemi Seçiminde Dikkat Edilecekler

Ses sistemlerinin ayrılmaz bir parçası olan mikrofonlar, günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Daha önceki dönemlerde ses kayıtlarında, sahnelerde, TV programları ve tiyatro sahneleri gibi alanlarda kullanılmakta olan mikrofonlar, artık günümüzde youtube videosu çeken youtuber ve bloggerlar tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır. Tercih edeceğiniz mikrofon sistemi nasıl olmalıdır ve mikrofon sistemi tercih edilirken nelere dikkat edilmelidir ana hatları ile paylaşıyoruz.

Amaca Uygun Mikrofon Seçimi

Mikrofon seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey mikrofonu kullanım amacınızdır. Mikrofonu hangi amaç için kullanacağınızı ve bu amaca en uygun mikrofonu nasıl seçeceğinizi bilmeniz en önemli hususlar arasında yer almaktadır. Bir ses kayıt stüdyosu için seçilecek olan mikrofon ile youtube kanalına yüklenecek olan bir video için seçilecek olan mikrofonun aynı özelliği taşıması beklenemez. Bundan dolayı öncelikli olarak kullanım amacınızı belirlemeli, daha sonra bu amaca hizmet edecek olan mikrofon sistemlerini araştırmaya başlamalısınız.

Mikrofon Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mikrofon sistemleri içinde birbirinden farklı birçok mikrofon modelini görmeniz mümkün olmaktadır. Bunların arasında kablolu mikrofonlar, yaka mikrofonları ve kablosuz mikrofonlar gibi türler yer almaktadır. Kablosuz mikrofon seçimi yapılırken, bu mikrofonun ses sistemi ile uyumlu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Çünkü bazı ses sistemleri kablolu mikrofon kullanımını desteklerken, bazı ses sistemlerinde kablosuz mikrofon kullanımını destekleyen alt yapı bulunmamaktadır. Seçim esnasında bu hususa dikkat etmek önemli olacaktır. Satın alacağınız mikrofonun ses kalitesi de oldukça önemlidir.

Kullanılacak alandaki bütün ses frekanslarını sabit yani aynı ayarda elektrik enerjisine çevirip çevirememesi de oldukça önemlidir. Bunun bir diğer adı da frekans karakteristiğidir. Seçeceğiniz mikrofonun frekans karakteristiği en önemli konulardan biridir. Eğer elinizdeki yükselticiyi de kullanabileceğiniz bir mikrofon satın almak istiyorsanız, mikrofon yükselticinize uygun özellikteki mikrofonu seçmelisiniz. Yükselticinizin giriş empedansı ile mikrofon empedansının da olabildiği kadar birbirine yakın olması da gerekmektedir. Toplantı salonları, TV programları ve tiyatro salonları gibi alanlarda kullanılacak olan mikrofonların da yaka mikrofonu özelliğinde seçilmesi gerekmektedir. Ellerin serbest bir şekilde hareket etmesini sağlayan yaka mikrofonları, diğer bölgelerden gelen sesi de karşı tarafa aktarmayacak ve gereksiz gürültüye neden olmayacak özellikte olmalıdır.

08 Mayıs 2018
2.075 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?