Müzik ve Ses Sistemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Müzik ve Ses Sistemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir ses sistemi bas veriyor ise ve gücü iyiyse o ses sistemi iyidir kanısı yanlış bilinen bir doğrudur. Ses sisteminin gücü yüksek olsa da bağlı olduğu amfinin kalitesi müzik ve ses sisteminin asıl kalitesini ortaya koyan etmendir. Vakum tüplerinin imal edilmesinden beri sürekli gelişen hoparlör teknolojisi zamanımızda daha küçük sistemlerde gelişim göstermektedir. Büyük boyuttaki hoparlörlerin daha iyi olduğu biliniyor fakat küçük boyutlardaki hoparlörlerinde gelişimi şaşırtıcı durumdadır.

Üst Düzey Ses Sistemleri

Ses sisteminin görünen kısmı kablo, jack ve fişten oluşmaktadır ama ses sadece bu kadar değildir. Ses sisteminin içerisinde DAC, temel amfi katı, hoparlörler (Stereo veya çoklu kanallı), varsa ekolayzır katı, pre amplifier, Receiver ve tabii ki kablolar bulunmaktadır.

İyi Bir Ses Sisteminin Rekor fiyatlı Olması gerekli midir?

İyi bir ses sistemi kurmak için illaki çoğu kişinin ömrü boyunca kazanacağı toplam paradan dahi kat kat fazla maliyetler gerekmemektedir. Uygun seçilmiş bir hoparlörler de gayet iyi ses verebilir, hatta ses özellikleri benziyorsa yüksek fiyatlı hoparlör ile aradaki fark çok da belli olmaz.

Ses karakteristiği nedir?

Her sesin analog şekilde aktarılan belirli sinyali vardır. Dijital aletler bu sinyalleri işledikten sonra ya da doğrudan plak gibi kayıtlı ses sinyalini her zaman olduğu halde aktardığı söylenemez. Bu sesler bazen tiz bazen de baslı gelir sesin karakteristik özelliği çok daha farklı olabilir.

Aynı konu stereo ses için de geçerlidir. Sesin etrafa ne kadar yayıldığı yine sesin karakteristik özelliğiyle alakalıdır.

Ses sistemini neye göre seçmeli?

Tabi ki herkes istediği ses kalitesini arzulamakta özgürdür. Güçlü ve yüksek bas istiyorsanız sizin tercihiniz fakat Hi-Fi sistemi daha uygun şiddette bas ve doğru ses kalitesi için daha uygundur. Monitör hoparlörler sayesinde müzik dünyasına adım atabilirsiniz. İyi bir ses sistemi kurmak için çok fazla profesyonel olmanıza da gerek yok. Pahalı ses sistemleri için, çok kanallı ses sistemlerini kullanabilirsiniz. Bu sistem için biraz işin ehli olmanız gerekmektedir. Daha üst düzey bir sistem için ise, önce profesyonel birinden yardım alabilirsiniz. Zamanla kendi profesyonelliğinizi konuşturmalısınız.

08 Mayıs 2018
2.468 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?