Pasif Hoparlör Nedir, Nasıl Kullanılır?

Pasif Hoparlör Nedir, Nasıl Kullanılır?

Profesyonel ses sistemleri içerisinde birçok ürün yer almaktadır. Bu ürünler arasında mikrofonlar, kablolar, hoparlörler ve daha birçok ürün bulunmaktadır. Hoparlörler, ses sistemlerinin en olmazsa olmaz parçaları arasında yer almaktadır. Sesin tüm alana homojen bir şekilde iletilmesini sağlayan hoparlörler, birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarının başında toplantı ve konferans salonları, sinema ve tiyatro salonları, konser alanları, camiler, okullar, hastaneler ve daha birçok alan yer almaktadır. Ev tipi profesyonel ses sistemleri içerisinde de hoparlörlerin yeri oldukça önemlidir. Hoparlörler, aktif ve pasif hoparlörler olmak üzere iki ana grup halinde incelenebilmektedir. İçerisinde amfi bulunan aktif hoparlörlerin yanı sıra pasif hoparlörlerin de kullanım alanları oldukça fazladır. Hoparlörler hakkından bilgi edinmek isteyen kişiler için pasif hoparlör nedir ve nasıl kullanılır konusunu paylaşıyoruz.

Pasif Hoparlör Nedir?

Pasif hoparlörler , aktif hoparlörlerin aksine içerisinde güç kaynağı bulundurmayan hoparlör modelidir. İçerisinde güç kaynağı bulundurmadığı için ses ya da sinyal dijitalden bir DAC ile analog sisteme aktarıldıktan sonra müdahale imkanı sunmaktadır. Aktif hoparlörlerde hoparlörün içerisinde olan amfilerin kapasitesi düşük olabilmektedir. Ancak pasif hoparlörleri kullanabilmek için harici amfilerin kullanılması gerekmektedir. Harici amfiler de aktif hoparlörlerin içerisinde yer alan hoparlörlerden çok daha iyi ses çıkışı sağlamaktadır. Bundan dolayı pasif hoparlörler tarafından verilen hizmet aktif hoparlörlerden çok daha kaliteli olmaktadır. Pasif hoparlörlerin artı ve eksileri bulunmaktadır. Kaliteli ses hizmeti sunan bu hoparlörler, ekstra ürünler ile kullanılması gerektiği için biraz maliyetli olabilmektedir.

Pasif Hoparlör Nedir ve Hoparlörün Kullanımı

Pasif hoparlör kullanımı, aktif hoparlör kullanımına göre çok daha fazla araç gerektirmektedir. Pasif hoparlörler içerisinde amfi bulunmamaktadır. Bundan dolayı da bu hoparlörleri kullanmak için harici amfilere ihtiyaç duyulmaktadır. Pasif hoparlörün çıkış yerinden amfilerin giriş yerlerine gerekli kablo bağlantısı yapılarak pasif hoparlörleri kullanılabilir hale getirmek mümkündür. Pasif hoparlör kullanmak isteyen kişilerin mutlaka bu hoparlörlere uygun harici amfileri olması gerekmektedir. Kaliteli ses dağıtımı sağlayan amfiler ile bir araya getirilebilen pasif hoparlörler, aktif hoparlörlere göre çok daha profesyonel bir hizmetin kapılarını size aralamaktadır.

10 Mayıs 2018
4.402 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?