Projeksiyon Modelleri ve Fiyatları

Projeksiyon Modelleri ve Fiyatları

Projeksiyon Modelleri ve Fiyatları;Projeksiyon aleti laptop, bilgisayar ve televizyon gibi cihazlarda bulunan görüntüyü perde yada duvar gibi başka bir yüzeye yansıtmanızı sağlayan cihazdır.Genellikle sinema, toplantı, sunum, video gibi bir görüntüyü bir topluluğa sunmak için kullanılmaktadır. Projeksiyon aletini seçerken gösterim yapacağınız salonun yada odanın yapısına ve özelliklerine dikkat edilerek bir seçim yapılmalıdır. Projeksiyon aletleri ülkemizde genellikle iş amaçlı toplantı ve sunumlarda kullanılmaktadır.

Projeksiyon Aleti Çeşitleri

Projeksiyon cihazları kendi aralarında LCD, DLP ve LED olmak üzere üç çeşide ayrılmaktadır. Günümüzde en çok tercih edilen ve en sık kullanılan projeksiyon aletleri DLP ve LCD ciharlardır.

LCD Projeksiyon Cihazı

LCD projeksiyon aletlerinin içerisinde, RGB (Red, Green, Blue) renk sistemi yani kırmızı, yeşil- mavi renkleri içeren üç adet camdan oluşan LCD paneller bulunmaktadır. Işık bu söz konusu üç panelden geçerek dikroik prizmadan oluşan bir lensten geçerek duvara yansıtılır. Projeksiyon aletinin içerisinde bulunan dikroik(çift renkli) aynadan oluşan sistem ışığın kırmızı, yeşil ve mavi renklere ayrılması için kullanılmaktadır. Kullanılan bu dikroik prizma dikdörtgen bir görüntü ortaya çıkartır.

DLP Projeksiyon Cihazı

DigitalLightProcessing yani DLP projeksiyon aleti içinde yarı iletken optik olarak adlandırılan digitalmicromirrordevice DMD sistemi kullanılmaktadır. DMD sistemi içerisinde olan çipler sayesinde oluşan görüntüde her piksele göre bir görüntü oluşturulmak için ışığı yansıtma özelliğine sahip binlerce ufak alüminyum ayna paralarından oluşmuştur. Bu aynalar hareketlidir ve çözünürlüğü etkileyen en önemli faktördür.

LED Projeksiyon Cihazı

Bu tarz projeksiyon aletlerinin en mühim özelliği uzun bir lamba ömrünün olmasıdır. bütün projeksiyon aletlerinin bir lamba ömrü vardır. LED özellikli bir projeksiyon aletinin yaklaşık 30.000 saat kadar bir lamba ömrü bulunmaktadır. LED ve LCD özelliğindeki projeksiyon aletleri arasında bir karşılaştırma yaparsak LED projeksiyon aletlerinin kullanımının daha avantajlı olduğunu görüyoruz. LED projeksiyon’da LCD projeksiyona göre daha küçük yapılı projektörler kullanılmaktadır. Aynı zamanda ısınma problemi de bulunmaması sebebiyle fazladan fan kullanmayı gerektirmemektedir. Fazladan fan kullanılmadığından LED projeksiyon aletinin boyutu diğerlerine göre oldukça küçüktür.

02 Haziran 2018
5.528 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?