Projeksiyon Perdesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Projeksiyon Perdesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Projeksiyon makinesinden aktarılan görüntünün yansıtıldığı perdenin kalitesi görüntü kalitesini büyük oranda etkilemektedir. Bu sebeple projeksiyon cihazının seçimi kadar perdenin de seçiminin doğru yapılması çok önemlidir. projeksiyon perdesi ni seçerken göz önünde bulundurmanız gereken konuları inceleyelim.

Projeksiyon Perdesi

Perde Boyutu

Projeksiyon perdesi çok çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Uygun bir projeksiyon perdesi seçerken öncelikli göz önünde bulundurmanız gereken konu perdenin boyutudur. Perdenizin boyutunu seçerken salonunuzun yapısını ve oturma düzenini göz önünde bulundurmalısınız. Salondaki dinleyicilerin oturduğu alanın perdeye olan uzaklığına ve perdenin yüksekliği seçeceğiniz perde için çok önemlidir.

Projeksiyon Perdesi

Projeksiyon Perdesinin Türü

Perdenin boyutuna karar verdikten sonra perdenin sabit mi kullanılacağı yoksa taşınabilir bir perdemi olacağı belirlenmelidir. Taşınabilir projeksiyon perdeler tripod ve fast-fold olarak iki çeşittir. tripod perdeler maksimum 244 X 244 ölçüsündedir. Pratik kullanımları sayesinde oldukça fazla tercih edilmektedir. Fast-fold perdeler çok daha büyük boyutlarda yapılabilmektedir. Alüminyum çerçeveye gerilebilen ve çift yönlü kullanımı sayesinde geniş alanlarda çeşitli alternatifler sunabilen perdelerdir. Sabit projeksiyon perdeleri de motorlu ve storlu manuel perdeler olarak ikiye ayrılır. Storlu manuel projeksiyon perdeleri pratik kullanımı sebebiyle küçük boyutlu salon veya sınıflar için ideal kullanım sunmaktadır. Düşük maliyetli olan storlu mauel projeksiyon perdeleri birçok alanda kullanılmaktadır. Büyük salonlarda ve büyük görüntü alanına sahip mekanlarda ise motorlu projeksiyon perdeleri daha kullanışlıdır.

Projeksiyon Perdesi

Görüntü Formatını Belirlemek

Projeksiyon perdenizde en uygun görüntüyü yakalamak için ilk yapmanız gereken projeksiyon cihazınıza en uygun perdeyi seçmektir. Projeksiyon cihazlarının aspec ratio rakamları günümüzde genellikle 4:3 olarak belirlenmiştir. Ev sinema sistemlerinde 16:9 olarak kullanılan bu oran artık tv yayınları da dahil olmak üzere videolarda 4:3 olarak kullanılmaktadır.

Ön Projeksiyon – Arka Projeksiyon

Sunumlarda genellikle ön projeksiyon yüzeyi kullanılmaktadır. Bu perdelerin uygulanabilirliği ve salon yapısında daralmaya neden olmaması bu tip perdelerin daha çok tercih edilmesinin en önemli nedenidir. Salon aydınlatmasından, Cihazdan uzak bir konumda çalışabilmesi, görüntü yüzeyine gölge düşmemesi Arka projeksiyon yüzeylerinin avantajlarıdır. Fakat bu perdelerin daha fazla kurulum alanına ihtiyaç duyması her alanda kullanılmasına engel olmaktadır. Bu sebeple çok fazla tercih edilmemektedir.

Perde Yüzeyi

Seçeceğiniz perdenin yüzeyi cihazınızın performansını netliğini ve parlaklığını etkileyen ön önemli etkendir. Mat ve beyaz yüzeyler en çok kullanılan perde yüzeyleridir.

02 Mayıs 2018
1.744 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?