Sahne Işık Sistemi Seçerken Yapılan Yanlışlar

Sahne Işık Sistemi Seçerken Yapılan Yanlışlar

Sahneyi sahne yapan göz dolduran asıl detay ışık sistemidir. Gözle görünmeyen ama bir organizasyonu ihtişamı, kendinizi iyi hissettiren bir atmosfer yaratılmasını sağlayan esas öğe sahnedeki ışıklardır. Sahne ışık sistemi hazırlanan organizasyon, etkinlik veya toplantıdan en yüksek verimi almanızı sağlar. Doğru ışık kullanımı izleyiciyi veya katılımcıyı doğru şekilde yönlendirmenizi ve iletmek istediğiniz mesajı en doğru şekilde vermenizi sağlar. Kullanılan ışık sistemi kadar ışığın şiddeti de önemlidir.  Sergileyeceğiniz performansa veya gösteriye göre uygun ışığı yakalamak izleyici ve katılımcılar üzerindeki etkinizi arttırır.

Işık Sisteminde Doğru Işık Şiddeti

Sahne Aydınlatması ve ışık kullanımının en önemli noktası, ışık sisteminin gösteri ve sunumun önüne geçmeyecek şekilde ayarlanmasıdır. Işık sisteminiz yapacağınız sunumun veya gösterinin tüm görünümünü etkileyeceğinden gösteriniz için bir yardımcı aktör gibidir. Göze çok fazla batmadan tüm atmosferi etkilemelidir. Doğru uygulanmış bir ışık sistemi göze batmadan etkilediği ortamda izleyicilere veya katılımcılara ulaştırılmak istenen mesajı iletmelidir. Bu duyguyu verebilmeniz için ışık sistemini uygulayacağınız sahneyi çok iyi tanımalısınız. Yaratmak istediğiniz ortamı belirlemeli ve ışık sistemini buna göre ayarlamalısınız. Ölçülü olarak kullanılan ışık sistemi sergileyeceğiniz performansı en yüksek seviyede karşılayacak bir noktada kurulu olmalıdır. Işık sisteminin kurulumu ya da alınması sırasında yapılan yanlış tercihler sergilenecek gösteri veya sunumun verimini düşüreceği gibi izleyici ve katılımcılardan da verim sağlanmasını engelleyecektir.

Doğru Sahne Işık Sistemi İçin Kriterlerinizi Belirleyin

Görünürlük sahne ışık sistemi için olmazsa olmaz bir etkendir. Dikkat çekecek alanlarda bulunan nesnelerin ve kişilerin izleyicilerin gözünü rahatsız etmeyecek şiddette aydınlatılması gerekmektedir. Sahne ışık sistemi Işıklandırma seviyesi doğru uygulanırsa izleyicilerin dikkati dağıtmayacak ve verilmek istenen mesaj doğru bir şekilde ulaştırılmış olacaktır. Görme ve işitme birlikte algılanan duyulardır. Bu sebeple verilmek istenen mesaj mutlaka görsel algı ile desteklenmelidir. Bu sebeple ışık sistemi görsel bir sunumun olmazsa olmazıdır. Kullanılan ışık sistemi diğer kullanılan teknolojik öğelerle de uyum içinde olmalıdır. Işık sisteminin uygulandığı ortam ve kullanılan teknolojik cihazların uyumu izleyiciler üzerinde kusursuz bir etki yaratmanızı sağlayacaktır.

03 Mayıs 2018
1.147 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?