Ses Mikseri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ses Mikseri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ses sistemleri, günümüzde hemen hemen her alanda karşınıza çıkmaktadır. Profesyonel ses sistemlerinde, bu sistemi oluşturan birçok unsur bulunmaktadır. Ses mikseri de ses sistemlerinde bulunan en önemli parçalardan biridir. Ses sistemlerinde kullanılan yardımcı ürünlerden biri olan ses mikseri nedir, ses mikseri seçerken nelere dikkat edilmelidir gibi soruları sizin için yanıtlıyoruz.

ses mikerserleri

Ses Mikseri Nedir?

Ses mikseri nedir sorusu, profesyonel ses sistemi satın almak isteyen birçok kişi tarafından sorulan bir sorudur. Ses mikserleri, iki veya daha fazla sinyali karıştırma özelliği bulunan bir cihazdır. Tüm ses sistemlerinde ses mikseri kullanılmasa da birçok ses sisteminde bu yardımcı cihazı görmeniz mümkün olmaktadır. Karaoke cihazları, ses mikserlerine verilebilecek en güzel örneklerden biridir. Herhangi bir kaynaktan ya da CD üzerinden gelen müziği şarkı söyleyen kişinin mikrofondan gelen sesi ile karıştırmakta olan karaoke cihazları, ses mikseri örnekleri arasında yer almaktadır. Ses mikserlerinde ses karıştırma işini giriş ya da çıkış sinyallerinde yapan modeller karşınıza çıkmaktadır.

ses mikseri

Ses Mikseri Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ses mikseri satın almak isteyen kişiler, ses mikseri seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Ses mikserleri iki ya da üstü sinyali karıştırma özelliği bulunan cihazlardır. 3 ana başlık altında incelenebilecek olan ses mikserlerinde dijital mikserler, amfili mikser (power mikser), deck mikserler mevcuttur. Amfili mikserler içerisinde bir amfi mevcuttur ve sadece kolona cihazı bağlayarak kullanmanız mümkün olmaktadır. Deck mikserlerde ise bir ana komuta merkezi bulunmaktadır ve ses mikserinden çıkan çıkışlara harici bir amfi takılarak kullanılması gerekmektedir. Dijital mikserlerde ise daha önceden kaydetmiş olduğunuz komutlara uygun olarak otomatik bir şekilde karıştırma işlemini yapan bir cihaz söz konusudur. Mikser üzerinde yer alan tuşlar da kaydedilmiş komutlara uygun biçimde kendiliğinden hareket edebilmektedir. Birbirinden farklı özelliklere sahip olan ses mikserleri seçilirken, kullanım amacınıza en uygun ürünü seçmeniz gerekmektedir. Ayrıca manüel olarak kullanabileceğiniz bir ses mikseri arayışında değilseniz de sizin için en uygun cihazın dijital ses mikseri olduğunu bilmeniz de gerekmektedir. Ses mikseri tercih ederken amfili ses mikseri satın almışsanız, yedek amfiye ihtiyacınız olmadığını da bilmelisiniz.

10 Mayıs 2018
2.573 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?