Ses Sistemleri Nedir ?

Ses Sistemleri Nedir ?

Ses Sistemleri Nedir ? Ses sistemleri, hoparlör gibi ses çıkartan aletlerin senkronize halde birbirleriyle aynı anda çalışmasıdır. Cinslerine göre verdikleri ses seviyeleri, kaliteleri azalıp çoğalabilir. Sadece hoparlörün donanım kalitesi sesine etki etmez aynı zaman da yazılımlarla da desteklenmeleri gerekir. Ses sistemlerini kullanacağınız yere göre sayısı, kalitesi ve çeşidi değişkenlik gösterebilir.

Ses sistemlerine günlük yaşantımızdan iş hayatına kadar birçok alanda ihtiyaç duyarız. Bunlardan en yaygın olanları sinema salonları ve okullarda ki zil sesleridir. Okullarda büyüklüğüne göre değişmekle birlikte beş ila on civarı hoparlör vardır. Bunlar yankı yapacak ve uzak bir şekilde karşılıklı yerleştirilerek bütün okulda zilin veya konuşmacının sesi duyulması sağlanır.

Bütün ticari mallarda olduğu gibi arz-talebe göre ses sistemleri gelişim göstermektedir. Arz nerede daha fazla olursa o alanda daha hızlı ve büyük gelişmeler sağlanmaktadır. Ancak değişmeyen tek bir şey vardır o da ses sistemi seçilirken büyüklüğünü işimize ve ihtiyacımıza göre seçmeliyiz ve donanım kalitesi ile yazılım kalitesini aynı oranda yüksek tutarak en iyi verimi almalıyız.

Ses kurulumu nasıl yapılır?

Ses sistemleri kurulumu, alanında uzman kişiler tarafından satın aldığınız yerin yönlendirilmesiyle ilk kurulumu yapılabilir ve bu kurulumlar standart kurallar halinde olmaz. Kurulumlar ses sistemlerinin farklılığına göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak size ses sistemleri ile verilecek olan kullanım kılavuzunda kurulumu ve kullanımıyla ilgili önemli ipuçları olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

İhtiyacınıza uygun ses sistemleri bakmaya çalışın. Yani, ev için alacağınız bir ses sistemini daha iyi olsun diye sinemalarda kullanılan ses sistemlerini alırsanız eğer aşırı yüksek ses rahatsız edebilir. Konser için alacağınız ses sistemlerini ise olması gerekenden daha düşük aldığınız yüzünden ses sistemleri yeterli derecede kaliteli ve yüksek ses veremeyeceği için tam verim sağlayamazsınız.

Evlere kurulacak ses sistemleri için ise en önemli dikkat edilmesi gereken nokta ne ile birlikte entegre halde kullanılacağı sorusudur. Eğer bir bilgisayara bağlı kullanılacaksa ses sisteminin donanım ve yazılımın iyi olmasından yanı sıra bilgisayarınızın ana kartınızın kalitesi de önemli bir kriterdir.

Gece Külübü Ses Sistemleri

Gece kulüplerinin ses sistemleri iki yönlü ses vermeleri önerilmektedir bunun sebebi ise yankı ve ekoyu arttırmaktır. Eğriliği kitleyi ve hassas kitleyi kapsayacak ve herkesin kulağına eşit sesi verebilecek şekilde tasarlanmış olması tercih edilir. İsteğe bağlı daha iyi ses kontrolünü sağlamak amacıyla üçgen dalga kılavuzları şekilde tasarlanmış  sistemler tercih edilebilir. Kolay taşınabilir olması ve kolay kurulabilir olması ise kullanıcılara kolaylık sağladığı için kalitesinde önemli bir etkendir. Gece kulüplerinde özellikle subwoofer özelliği oldukça önemlidir. Subwoofer özelliğini açmak gerekirse az duyulan veya duyulamayan sesleri ortamda yaratmak ve insan kulağının duyabileceği bir kıvama getirmektir. Böylelikle gece kulüplerinin vazgeçilmez ses düzeyi tamamlanmış olur. Sesin çıkışındaki en büyük sorun ses çoğaldıkça bozulmalar ve patlamalar yaşanmasıdır. Bunlar olmaması için ses sistemlerini daha dikkatli seçmeniz gerekir.

16 Kasım 2018
1.087 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?