Ses ve Işık Sistemleri Seçimi Nasıl Olmalı?

Ses ve Işık Sistemleri Seçimi Nasıl Olmalı?

Ses ve ışık sistemleri, günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Hatta öyle ki ses ve ışık sistemlerinin kullanılmadığı alan kalmamaktadır. Bu alanların başında sinema salonları, tiyatro salonları, konser alanları, düğün salonları, organizasyon alanları, toplantı salonları gibi mekânlar gelmektedir. Hatta çoğu evde dahi profesyonel ses ve ışık sistemleri kullanılmaktadır. Durum böyle olunca ses ve ışık sistemlerinde birçok marka ve model karşınıza çıkmaktadır. Bu ürünler arasında size en uygun olanı seçerken dikkat etmeniz gerekenleri sizin için paylaşıyoruz.

Kullanım Alanına Uygun Ürün Seçimi

Hem ses sistemleri hem de ışık sistemleri seçimi yaparken, bu ürünleri kullanmak istediğiniz alanın özellikleri oldukça büyük önem taşımaktadır. Kullanım amacınıza uygun olarak seçmediğiniz her sistem, ileride sorun yaşamanıza ya da satın almış olduğunuz sistemi kullanamamanıza neden olacaktır. Örneğin eviniz için tercih etmeniz gereken ışık ve ses sistemlerinin yerine, konser alanı ışıklandırmasında kullanılan ışık sistemini ya da ses sistemini tercih etmeniz fazlası ile yanlış bir seçim olacaktır. Kullanacağınız alana uygun özelliklerde ve uygun boyutlardaki profesyonel ses ve ışık sistemlerini tercih etmeniz ilk dikkat etmeniz gereken konular arasında yer almaktadır.

Işık Ve Ses Sistemi Seçiminde Dikkat Edilecekler

Işık sistemleri seçimi yapılırken, kullanılacak olan alana en uygun özelliklerdeki ürünler tercih edilmelidir. Toplantı salonunda kullanılacak bir ışık sistemi ile düğün salonunda kullanılacak bir ışık sisteminin aynı özellikleri taşıyamayacağı göz önünde bulundurularak, mekâna en uygun ışık sistemi seçilmelidir. Işık sistemleri tercih edilirken ortamda bulunacak olan insanların gözünü yormayacak ışık seviyesine sahip ürünler seçilmelidir. Özellikle toplantı ve konferans salonları ile ev ışık sistemlerinde buna oldukça fazla dikkat edilmelidir. Ses sistemlerinde ise ortama en uygun ses seviyesini sağlayacak olan ses sistemi araçları tercih edilmelidir. Örneğin bir okul için kullanılacak olan ses sistemi ile ev için kullanılacak olan ses sistemi aynı ses seviyesine sahip olmamalıdır. Mekâna uygun ses desibeli ve ortama uygun ses sistemi ürünlerinin kullanılması oldukça önemlidir. Ayrıca ses sistemleri tercihi yapılırken, yüksek ses desibelini kaldırabilen ve cızırtıya neden olmayan ürünler tercih edilmelidir.

11 Mayıs 2018
2.188 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?