Telsiz Mikrofon Seçiminde Dikkat Edilecekler

Telsiz Mikrofon Seçiminde Dikkat Edilecekler

Mikrofonlar, ses sistemlerinin en vazgeçilmez parçalarından biridir. Elektrik akımının vermiş olduğu etki ile sesi uzakta yer alan bir alıcı aygıta aktarma görevi gören mikrofonlar, farklı model ve farklı görevlerde kullanılabilen araçlardır. Kablolu mikrofon, telsiz mikrofon ve benzeri türleri bulunmakta olan mikrofonlar, okullarda, hastanelerde, toplantı ve konferans salonlarında, kayıt stüdyolarında, konser sahnesi, tiyatro sahnesi, düğün salonu, TV programı ve radyo gibi daha birçok alanda kullanılmaktadır. Bu alanlarda kullanılan mikrofonların türleri de birbirine göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin kayıt stüdyosunda kullanılabilecek olan bir mikrofon ile TV programında kullanılacak olan mikrofonun özellikleri birbirinden farklı olmaktadır. Son dönemlerde en çok kullanılan mikrofon türlerinden biri olan telsiz mikrofonlar arasından en iyi telsiz mikrofon seçimi yapabilmeniz için bazı öneriler ile karşınızdayız.

SHURE SET MİKROFON

 

Telsiz Mikrofon Çeşitleri

Telsiz mikrofon modelleri, kablolu mikrofonların aksine herhangi bir kablo bağlantısına ihtiyaç duyulmayan mikrofonlardır. Bu mikrofonlar, elektrot mikrofon kullanılarak basit FM vericisi sayesinde, bir kilometreye kadar mesafede, yeni bir FM alıcısı ile yayın yapabilen ürünlerdir. Kısacası kablo bağlantısı olmadan FM alıcı ve FM vericiler ile çalışmakta olan kablosuz mikrofonlar, birbirinden farklı çeşitlere de sahiptir. Telsiz mikrofon çeşitleri arasında el mikrofonları, yaka mikrofonları ve headset modeller yer almaktadır. Bu mikrofonların kullanım alanları da birbirlerine göre değişkenlik göstermektedir.

SHURE MİKROFON

Telsiz Mikrofon Seçiminde Önemli Noktalar

İlk defa telsiz mikrofon satın alacak olan kişilerin dikkat etmeleri gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Telsiz mikrofon seçimi yaparken dikkat edeceğiniz öncelikli şey mikrofonun kalitesi olmalıdır. Ses kalitesi açısından iyi olan bir telsiz mikrofon seçimi yapabilmek için gerekli görüldüğü yerde mikrofonu denemek de gerekmektedir. Kullanıcı kişinin sesini en doğru tonda ve en kaliteli şekilde karşı tarafa aktaracak mikrofonlar bulmak bazen zor olabilmektedir. Her mikrofon da sesi olduğu gibi aynı ses tonunda hoparlörlere aktaramamaktadır. Bundan dolayı telsiz mikrofon seçiminde ses kalitesine önem vermek gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da telsiz mikrofonun kullanılacağı alandır. Eğer siz elinizin kolunuzun konuşurken rahat olmasını istiyorsanız, tercih etmeniz gereken model yaka mikrofonları olmalıdır.

15 Mayıs 2018
1.984 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?