Yamaha Audio Ease

Yamaha Audio Ease

Yüzyılın başlarında, Yamaha Audio Ease üç şirket pazara örnekleme reverbratörlerini getirdiğinde, evrimleşme gerçekleşmeye başladı: Audio Ease, Yamaha ve Sony.

Ses konvolüsyonu

Dijital bir algoritma kullanarak işlemi yeniden oluşturmak için bir ses sinyalinin bir ses sinyali – bir “örnek” üzerinden akışını hesaplamak anlamına gelir.  Yamaha Audio Ease En çekici örnek, ‘örnekleme yankısı’ olarak da bilinen konvolüsyon yankılanmasının uygulanmasıdır. Temel olarak, bir sinyal, FIR filtresine çok benzer bir dizi gecikme ve zayıflatıcıdan beslenir, tüm gecikme süreleri ve odanın darbe tepkisini temsil eden seviyeler. Aslında, bir konvolüsyon algoritması ve bir FIR filtresi aynı şeydir, FIR filtresi ile birkaç yüze kadar bir düzine (yüzlerce geciktirme ve geciktirici) ve yüz binden fazla bir yankılayıcıdan oluşur. Düz evrişim, özellikle DSP-aç süreçtir… DSP sisteminde basit bir PEQ, gecikme ve seviye işlemine kıyasla, evrişim binlerce kat daha fazla DSP gücüne ihtiyaç duyar.

2000 yılında Apple G4 bilgisayarları piyasaya sürüldüğünde, Tolantı Salonu Ses Sistemleri Yamaha Audio Ease Hollandalı ses sistemi Audio Ease, karmaşık vektör hesaplamalarını desteklemek için Apple ve IBM tarafından sunulan G4 işlemcisinin AltiVec aritmetik çekirdeğinin de çok hızlı işlemci desteği sağlayan Hızlı Fourier Dönüşümü’nü destekleyebileceğini keşfetti (“ FFT”). Bu, 800MHz Apple G4 bilgisayarının ses akışlarını zaman etki alanından frekans etki alanına ve geri dönüştürebildi. Buradaki hile, frekans alanında konvolüsyonun, zaman alanında olduğundan daha kolay olmasıdır – gerçek zamanlı olarak evrişim yankılanmasını gerçekleştirmek için bugünün standartlarında umutsuzca yavaş olan bir bilgisayara izin vermek! Altiverb adlı buluşunu, Apple / IBM G4 işlemcisinde AltiVec motoruna saygılarını ödüllendirdiler.

Sony, DRE-S777 ‘üçlü yedi’ makinesi ile FFT kullanarak frekans alanında konvolüsyon gerçekleştirmek için benzer bir konsepte sahipti.

Yamaha doğru yaklaşımı aldı ve zorlu bir rota çizdi, SREV1 örnekleme reverbini inşa etti, 3 DS 19 çekirdekli büyük bir çırpma makinesine ev sahipliği yaptı. 2,7 saniyede 4 kanal. İsteğe bağlı bir DSP panosunun montajı, konvolüsyon için daha fazla ayrılmış DSP çekirdeği ekleyerek yankılama sürelerini ikiye katladı. Tüm zaman alanında, FFT devam etmiyor. SREV1’in DSP kapasitesi, o zaman kesinlikle etkileyici bir seviye olan birkaç GFLOPS’a ulaştı.

Audio Ease

Sony ve Yamaha’dan takımlar dünyanın dört bir yanına uçtu, en prestijli konser salonlarını, kiliseleri ve sahneleri örnekledi. Örnek olarak, Amsterdam’daki Sampling Het Concertgebouw, bir geceyi – 7:00 – 7:00 arası bir mekanda işe almak zorundaydı. Büyük ve küçük salondaki dürtü yanıtlarını kaydetmek için bir mühendis ekibi ile çalışıyor. Amsterdam tramvaylarından arka plan gürültüsünü önlemek için gecenin derinliklerine.

Hala bugün, üç şirketin kütüphaneleri kullanılabilir. AltiVerb hala VST plug-in olarak satışa devam ediyor ve hala devam eden büyük bir kitaplık kütüphanesi var. Yamaha SREV1 ve Sony DRE-S777 artık üretilmiyor, ancak Yamaha örnekleri hala birkaç ürün hattında kullanılıyor: AFC3 akustik geliştirme sistemi, RX-V Musiccast AV alıcıları serisi ve Steinberg Reverence VST eklentisi Nuendo ve Cubase için kütüphane.

O zamandan bu yana ne kadar donanımsal işlemin geliştiğini göstermek için, son bir fuarda bir HP z840 GHz 8 çekirdekli Xeon bilgisayarında yüklü olan bir Nuage sistemi üzerinde çalıştırabileceğimiz bir 5.1 Reverence eklentisinin kaç varlığını test ettik. sıkıcı bir an. 25’inci Reverence olayında, işlemci hala% 50’nin altındaydı … biz pes ettik. Waves SoundGrid sunucusu gibi modern DAW ve DSP motorlarında düzinelerce konvolüsyon eklentisi çalıştırmak mümkün.

26 Kasım 2018
1.181 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?