100 Voltluk Hoparlörler

1 Ekim 2019 0 Yazar: admin
100 Voltluk Hoparlörler

100 Voltluk Hoparlörler elektrik sinyallerini ses titreşimlerine çevirerek kulakla duyabileceğimiz hale getiren cihazlardır. Sesi elektronik olarak büyütmeye yarayan bu düzenek bir mıknatıs, bir bobin ve ince bir levhadan oluşur. 1924-1925 yıllarında geliştirilen hoparlörler, günümüzde teknik olarak çok fazla değişikliğe ihtiyaç duymamıştır.

Mıknatıs manyetik bir alan oluşturur. Bobin, mıknatısın manyetik alanında bulunur ve bu alanda akım taşır. Bobinden geçen elektrik akımı bobinin önündeki levhanın titreşimini sağlar. Bu titreşim hoparlörün diyaframını da titreştirerek sesi büyütür. Elektrik sinyalindeki değişikliğe göre titreşimin şiddeti de değişir ve farklı ses dalgalarının yayılmasını sağlar.

Bir hoparlörden beklenen sesin bozuk, cızırtılı bir şekilde duyulmamasıdır. Bunun için ses yayılması engellenmelidir. Bu amaçla, ses geçirmeyen maddelerle kaplı kutular içine yerleştirilirler. Bu kabinlere, kolon da denmektedir.

Kabin kullanılmadığında ses hoparlörün ön ve arka bölümlerinden yayılarak zayıflatıcı etki yaratır. Bu durumda hava istenen doğrultuda titreşime uğramaz ve akustik kısa devre olur. Kullanılan malzeme ne kadar iyi yalıtırsa o kadar iyi performans sağlar.

100 Voltluk Hoparlörler Çeşitleri

Hoparlör çeşitleri çalışma şekillerine göre Elektrostatik, Elektromanyetik, Elektrodinamik ve Magnetostatik olmak üzere dört tiptir. Elektrostatik hoparlörler en çok kullanılanlardır. Elektrodinamik ve elektromanyetik hoparlörler elektromanyetik kökenli kuvvetlerin etkisiyle çalışır. Magnetostatik hoparlörler ise yüksek voltaj ve yüksek akımların kullanılmasına olanak sağlayan cihazlardır.

Oluşturulan düzeneklere göre ise Dinamik (hareketli bobinli) hoparlörler, hava tazyikli (borulu) hoparlörler ve piezoelektrik (kristal) hoparlörler olmak üzere üç çeşittir.

100 Volt Hoparlörler

Kullanılan, örneğin şehir şebekesinden ulaşan elektrik akımı ile istenen, örneğin bir okulda gerek duyulan ses yüksekliği aynı olmayabilir. Bu durumda elektrik sinyalleri ses sinyallerine dönüştürülmeden önce ihtiyaca göre yükseltilir ya da düşürülür.

100 volt hoparlörler yani hat trafolu hoparlörler sinyal voltajını düşürerek ya da gerektiğinde yükselterek kullanır. Sinyal voltajının amplifikatörlerde kademeli olarak yükseltilmesi/ düşürülmesi gerekir. Bu nedenle hoparlörlerde genel olarak transformatörler kullanılır.

Esasında bunun değişiklik için kullanılan sistemin tümü 100 voltluk ses sistemi diyebiliriz. Bu sistemler genellikle kitlelere hitap edilmesi gereken okul, hastane, hava alanı gibi yerlerde kullanılır.