Okul Ses Sistemleri

8 Ekim 2019 0 Yazar: admin
Okul Ses Sistemleri

Okul Ses Sistemleri Hayatın hemen hemen her alanında ihtiyaç olarak karşımıza çıkan ses sistemleri, okullarda da aktif olarak kullanılıyor. Bilhassa törenlerde ihtiyacı fazlasıyla hissedilen okul ses sistemleri, ders ve teneffüs zillerinin eşit olarak okul içine yayılması için de gerekli. Sürekli patlayan mikrofonlardan ve cızırdayan hoparlörden dolayı sıklıkla sıkıntı yaşanmasından dolayı bu konuda geliştirme çalışmalarına devam ediliyor. Törenlerin rahatsız edici bir ritüel olmasına neden olabilecek aksaklıkların önüne geçmek adına bu ses sistemlerinin ortama uygun olarak seçilmesi gerekiyor.

Okul Ses Sistemleri Kullanım Alanları

Okullarda ses sistemi ihtiyacı nüfusun ve okuma yazma oranının artışıyla birlikte kalabalıklaşmasıyla doğdu. Mimarideki gelişimden kaynaklı manuel yöntemlerin yetersiz kalışı da bu ihtiyacı destekler hale geldi. Bu yüzden okullar öncelikle bir zil sistemine ihtiyaç duydular. Derslerin bitişinde ve başlangıcında öğrenci ve öğretmenlere haber verecek bir sistemin geliştirilmesi gerekince günümüze kadar ulaşan bir süreç başlamış oldu. Uzun koridorlu ve çok katlı binalarda sesin kaliteli ve eşit dağılımı için hoparlörler geliştirildi. Gün geçtikçe de otomatik ve elektronik sistemler popüler oldu. Daha sonra konuşmacıların kalabalığa sesini duyurması için bir adım atılması gerektiğinden mikrofonların geliştirilmesi konusu ele alınarak gün geçtikçe kalitede artışın fark edilebileceği mikrofonlar üretildi. Dolayısıyla bugün artık törenlerde, konferanslarda, özel günlerde, milli bayramlarda ve özel gösterilerin bir parçası haline gelen okul içi ses sistemleri bir gereklilik, bir ihtiyaç oldu.

Olmazsa Olmazlar

Mikrofon ve hoparlörlerin kullanım amacına ve yerine göre seçilmesi en verimli kullanımın yolunu açacaktır. Küçük binalarda ve bilhassa yankılanmanın fazla olduğu alanlarda çok yüksek desibele çıkan zil sistemlerinin tercih edilmesi doğru olmayacaktır. Dolayısıyla binanın büyüklüğüne ve ihtiyaca uygun bir hoparlör setinin seçilmesi gerekiyor. Tören ses sistemleri konusunda da aynı hassasiyet gösterilmeli. Çünkü açık alanda sesin çarpıp geri dönme gibi avantajlarından faydalanılamayacağı alanlarda kullanılan bu sistemler, kaybolan seslerin olması riskiyle karşı karşıya bırakmamalıdır. Bunun için kaliteli ürünleri seçerek alanın büyüklüğüne göre daha fazla sayıda hoparlör kullanılmalı, gerekirse anfilerden destek alınmalıdır. Mikrofonlarda cızırtı ve patlama problemlerinin önüne geçilerek daha disiplinli bir ambiyans yaratılabilir. Aksi takdirde kalabalık üzerinde otorite kurulumu zor olacaktır. Konferans salonu ses sistemleri,Toplantı salonu ses sistemleri