PASİF HOPARLÖRLERİN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

22 Ekim 2019 0 Yazar: admin
PASİF HOPARLÖRLERİN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

PASİF HOPARLÖRLERİN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Profesyonel bir ses sistemi ekipmanında birçok malzeme yer almak durumundadır. Bu ürünlerden bazıları mikrofon, kaliteli kablolar, aktif veya pasif hoparlörler ve bunlar gibi daha pek çok ürün yer almaktadır. Hoparlörler ise ses sistemlerinde en olmazsa olmaz parçaların başında yer almaktadırlar. Sesin tüm mekâna eşit ve kaliteli bir biçimde dağıtılmasını sağlayan hoparlörler, birçok farklı amaçla kullanılmaktadırlar. Bu kullanım alanlarına bakacak olursak toplantı odaları ve konferans salonlarını, sinema ve tiyatro salonlarını, konser alanlarını, camileri, okulları, hastaneleri ve kısacası duyuru ya da etkinlik düzenlenebilecek her türlü aktivitede kullanılmaları zorunludur.

Ev tipi profesyonel tarzdaki ses sistemlerinde de hoparlörler başrol oyuncularıdırlar. Hoparlörler, aktif ve pasif hoparlörler şeklinde adlandırılmışlardır. Bu ayrım hoparlör kutusunda amfi kullanılıp kullanılmadığına göre verilen isimlerdir. Amfi bulunan aktif hoparlörler, ek komponent gerektirmemesi sebebi ile sıkça kullanılırlar. Ancak pasif hoparlörler de kullanım alanları nedeniyle sıkça kullanılırlar.

Pasif hoparlörler, aktif hoparlörlerin tersine içlerinde güç kaynağı olmayan hoparlör çeşididirler. İçinde amplifikatör olmadığından ses sinyalinin dijital bir aygıttan analog ekipmana aktarılmasından sonra müdahale etme alanı sağlamaktadır. Aktif hoparlörler içerinde mevcut olan amfilerin kapasiteleri yetersiz olabilmektedir. Diğer yandan pasif hoparlörleri kullanmanız için harici amfiler kullanılacağından, bu amfilerin kalitesi tamamen sizin bütçenize bağlı olacaktır. Bu nedenle harici amfiler her halükarda aktif hoparlörlerin içindeki amfilerden çok daha fazla performans sunacak ve bu nedenle de pasif sistem, aktif hoparlörlerden çok daha iyi ses kalitesi sağlayacaktır. Bu saydığımız nedenlerden ötürü pasif hoparlörlerin ses deneyimi aktif hoparlörlere oranla çok daha iyi olabilmektedir. Tüm bunlara rağmen pasif hoparlörlerin en büyük dezavantajı ek komponentler kullanılmasını gerektirdiği için maliyeti yükseltebilmektedir.

Pasif hoparlörleri kullanmak için, aktif hoparlördekine nazaran çok daha fazla araç gereç ihtiyacı vardır. Kimi kullanıcılar bu ekipmanları toplamak ve yerleşim düzenini sağlamakla uğraşmak yerine tek bir kabinde amfi ve hoparlörle bu işi tek başına sağlayan aktif hoparlörleri kullanabilmektedirler. Ancak ses deneyimini eşsizleştirme hastalığı size de bulaştıysa eninde sonunda kaliteli bir amfi ve set dizmeye çalışma macerası sizi beliyor olacaktır.