4K Görüntü Sistemleri

30 Eylül 2019 0 Yazar: admin
4K Görüntü Sistemleri

4K Görüntü Sistemleri

Alışveriş sırasında artık sıklıkla karşılaşılan bir terim var: 4K. Ancak 4k nedir ne işe yarar pek az insan farkındadır. Çok daha fazla piksel sayısıyla seyirciyi buluşturan 4K destekli monitörler ve televizyonlar, şu günlerde sahip olunan ürünlerinizdeki kalitenin en az dört katına ulaşabiliyor. Ancak Ultra HD ile sık sık karıştırılan 4K aslında onunla çok farklı kulvarlarda ilerliyor. Ultra HD satış alanlarında yer alan 3 bin pikselden daha fazla çözünürlüğü olan ürünleri kapsarken 4K bundan daha yüksek piksel sayısına sahip ürünler için kullanılıyor.

Bir Çözünürlük Terimi Olarak 4K

Aslında bin kelimesiyle eş değer kabul edilen K harfinin kullanılmasıyla ortaya çıkan 4K kavramı, 4096x3112px çözünürlüğüne sahip ekranlar için kullanılıyor. 4k çözünürlük oranı ile buluşan ekranlarda ise görüntü kalitesi daha iyi oluyor. Piksel sayısının artmasıyla birlikte fark edilen daha az kare mevcut oluyor. Gözün fark edemeyeceği çizgilere dönüşen bu kareler, üstün görüntü sunabiliyor. Görüntünün genişlemesi olarak da adlandırılabilecek bu olayda ortaya çıkan farkı ancak 4K için uygun olan yayınlarla anlamak mümkün oluyor. Dolayısıyla 4K’nın hayatın içine daha fazla girmesi gerekiyor.

 

Hayatın İçinde 4K Teknolojisi

Gün geçtikçe artan bir popülerlik kazanan bu teknoloji, 4k televizyon özellikleri sunulduğundan beri çok konuşuluyor. İzlenilen programın daha fazla içine girme isteği veya gerçek hayattan kaçma fırsatı olarak ortaya çıkan bu 4K görüntü sistemleri hevesi, televizyonlarla beraber monitörlere, akıllı telefonlara ve daha pek çok cihaza kadar ulaşıyor. 4K uyumlu projeksiyonlar da artık satışa çıkmış durumda. Ortamın ışığına göre ayarlanma özelliğine sahip bu projeksiyonlar ile izlenilecek işin kalitesinde bir artış olurken o iş derinlik de kazanıyor. Çok yoğun bir renk paletiyle sizi karşılayacak görüntülerle buluşturan bu projeksiyonlar tarifi imkânsız bir keyifle sizi içine çekebilir. 4K görüntü sunan kameralar sayesinde de daha kaliteli kayıt etme olanağı var. Ayrıca güvenlik kameralarına da taşınabilen bu teknoloji, şehirdeki asayişin en büyük dostu olacak. Navigasyon sistemleri içinde var olabilen 4K artık görüntü sistemlerinin vazgeçilmezi konumuna ulaştı.