4K HDMI Matrix Switcher

30 Eylül 2019 0 Yazar: admin
4K HDMI Matrix Switcher

4K HDMI Matrix Switcherlar

Matrix Switcher nedir?

Matrix Switcherlar, farklı kaynaklardan alınan görüntü ve ses sinyallerini, farklı görüntü ve ses birimlerine iletirler. Çeşitli alıcıların tek bir giriş ve çıkış noktası ile tek kaynak tek hedef anlayışının ötesine geçerek, uydu alıcınız, oyun konsolunuz, ortam oynatıcılarınız gibi çeşitli kaynakları farklı ekranlara yansıtmak için birden fazla kumanda kullanma gereksinimini sona erdirir. Temel de yaptığı şey, hangi alıcının hangi ekrana bağlı olduğunu belirlemektir.

 

Nasıl kullanılır?

Standart bir switcher da 4 giriş ve 4 çıkış bulunur. 4×4 olarak da adlandırılan bu cihazla yapabileceğiniz şey, maksimum 4 alıcıyı yine maksimum 4 ekrana aktarmaktır. Yalnızca bir alıcıyı dört ekrana aktarmak için de kullanılabilir. 4×2, 8×8 gibi seçenekleri de mevcuttur.Büyük mağazaların vitrinlerinde duran televizyonların ekranlarında aynı anda aynı filmin verilebilmesini de tabiki bir switcher kullanımıyla açıklayabiliriz.

 

4K Çözünürlük

Teknolojinin ilerlemesiyle,ekran çözünürlüğün de birkaç yılda yapılan devrim niteliğindeki çalışmalar, bir ekrandan alınabilecek en büyük verime şuan 4K HDMI Matrix Switcher ile ulaşmaktadır. Bu çözünürlüğe sahip bir görüntü alabilmeniz için, elbetteki alıcınızın da televizyonunuzun da 4K destekleyen bir donanıma sahip olması gerekmektedir.Alıcılarınız ve ekranlarınız destekliyor ancak switcherınız desteklemiyor ise istenilen 4K performansını elde edemezsiniz. 4K destekli switcherlar tam bu noktada devreye girer. Hem alıcınızın hem de ekranınızındesteklediğiçözünürlüktebirgörüntüyeulaşmanızısağlar.

HDMI

Yeni nesil ekranların bir çoğu scart, vga gibi girişlere sahip değildir. HDMI tek bir giriş le, ekranınızı alıcınız, bilgisayarınız veya konsolunuza bağlamanızı sağlayan kablodur. Televizyonlar da scart desteği olmadığı için yeni teknoloji switcherlar da elbetteki HDMI girişi ile uyumlu hale getirildi.

4K HDMI Matrix Switcherlar, uyumlu HDMI sürümüne sahip kaynak ve hedeflerde, (480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p ve 4K aralığında) her çözünürlüğe adapte olabilme özelliğiyle öne çıkmaktadır.Yani HDMI girişi bulunan her türlü çözünürlükteki ekran ve alıcıya bağlanabilir.Bu özelliklere sahipbir switcher aracılığıyla, konsolunuz, uydu alıcınız gibi pek çok kaynağı, yüksek bir çözünürlükte, farklı ekranlara tek bir kumandayla yansıtabilirsiniz.

Bu tür hdmı ve yan ürünlerini FENOMENSES firmamızdan temin edebilirsiniz.