Akıllı Ev Nedir?

1 Ekim 2019 0 Yazar: admin
Akıllı Ev Nedir?

Akıllı Ev Nedir?

Akıllı ev, çeşitli durumlara göre her zaman ve her yerden kontrol edilebilen ev anlamında kullanılmaktadır. Akıllı ev, evde bulunan neredeyse tüm cihazların kontrol edilmesini sağlayan, bu özelliği ile konfor ve tasarruf sunan bir özelliğe sahiptir. Akıllı ev, ev sahibinin ihtiyaçlarınıza göre kendini şekillendiren ve zaman yönetimi açısından da büyük kolaylık sağlayan bir sisteme sahiptir. Bunun sağlanması için de akıllı ev otomasyon sistemleri geliştirilmekte olup bu sistemler, günlük hayatın vazgeçilmez unsurları arasında yerlerini almaya başlamıştır.

Akıllı Ev Nedir? Güvenlik Hizmeti

Crestron Akıllı ev sistemlerin de bulunan bir diğer önemli konu da evde kullanılan güvenlik sistemleridir. Bu evlerde bulunan güvenlik sistemleri sayesinde, evde meydana gelebilecek her türlü güvenlik açığı, anında ev sahibine bildirilecek ve güvenlik kameralarına bağlanarak evin durumunun kontrol edilmesi mümkün olacak. Evde olunmadığı zamanlarda evi su basması ya da gaz kaçağı durumlarının yaşanması hallerinde de su, gaz ve elektrik sistemlerinin uzaktan erişim yolu ile kapatılabilmesi de mümkün olacak.

Enerji Verimliğinin Sağlanması

Akıllı evler, tasarruf bakımından da oldukça başarılı bir otomasyon sistemine sahiptir. Bu özelliği ile enerji kullanımı verimliliğini oldukça iyi bir seviyeye getirir ve ciddi olarak değerlendirilebilecek oranda tasarruf yapılmasını sağlar. Ayrıca sistem içerisinde bulunan tasarruf özelliğinin kullanılması halinde, her ay ne kadar tasarruf yapıldığı da bilgi olarak kullanıcıya bildirilmektedir.

Akıllı Ev Otomasyonu

Evde bulunan ürünler arasındaki haberleşmeyi sağlayan protokole verilen isimdir. Akıllı ev otomasyon sistemi, evdeki tüm cihazların birbirine entegre olmasını sağlar ve bu sayede tüm cihazların tek bir noktadan kontrol edilmesine olanak tanır. Akıllı ev otomasyon sistemleri, uluslararası KNX protokolü altında toplanmış olup evin elektrik sisteminin KNX standartlarına uygun olarak yapılmış olması halinde, olası bir problem yaşandığında servis desteği konusunda herhangi bir aksama yaşanmayacaktır.

Akıllı Ev Ürünleri

Akıllı ev ürünlerinin seçilmesi konusunda oldukça geniş bir ürün yelpazesi bulunmaktadır. Piyasada satılan akıllı ev ürünleri için genel olarak iki yıllık bir garanti süresi verilmektedir. Ayrıca ürün sağlayıcıların servis hizmetleri de bulunmaktadır.