CAMİ HOPARLÖRLERİ

7 Ekim 2019 0 Yazar: admin
CAMİ HOPARLÖRLERİ

Cami Hoparlörleri Büyük ustaların ellerinden çıkan ve özel bir yapısı bulunan camilerde gerek dış kesime gerekse iç kesime ses iletebilmek adına cami hoparlörleri kullanılıyor. Ancak özel bir akustiğe sahip oluşu cami içinde sesin yankılanmasına ve bu yankılanmalar dan ötürü seslerin üst üste binerek ses kirliliği oluşturmasına neden oluyor. Bunun önüne geçebilmek adına teknolojinin gelişimiyle birlikte yepyeni cami içi ses sistemleri dizayn edilerek vaizlerin derdine çözüm getiriliyor. İbadet dilinin gerektirdiği bazı seslerin anlaşılabilir olması ve uğultuya mahal vermeden dinleyiciye ulaşması en önemli amaçlardan biri oluyor. Bunun yanı sıra mimari harikalar olarak görülen camilerin estetik yapısını bozmamak adına oldukça küçük, pratik ve aynı zamanda şık tasarımlara imza atılıyor.

Hoparlör Seçimi

Caminin yapımı sırasında kullanılan malzemenin cinsi ve caminin biçimi hoparlör seçiminde oldukça etkili. Yerleştirilecek hoparlör sayısı da ne kadar fazla alanın canlı tutulmasının istediğiyle doğru orantılı oluyor. Dolayısıyla daha tok bir sesin hissedildiği taş yapılarla daha bas bir sese gebe olan betonarme yapılar arasında belirgin bir ses iletim farkı olduğu için kullanılacak olan hoparlörün de dikkatle seçilmesi önem arz ediyor. Ayrıca camilerdeki kubbeler, sütunlar, zemin biçimleri ve izolasyon malzemesi gibi faktörler de hoparlör seçiminde dikkate alınması gereken detaylar arasında yer alıyor. En iyi minare hoparlörü de oldukça uzak mesafelere sesin erişmesine olanak tanıyan ve çevredeki seslerden etkilenmeyecek türde olacaktır.

Cami hoparlörleri Dijital Kodlama Yöntemi

Bu yöntem sayesinde merkez camilere yerleştirilen ana düzenek ile en uzak mesafelerde bulunan yerlere bile ezanı, salayı veya vaazı aynı kalitede iletmek mümkün olabiliyor. Dijital Kodlama Yöntemi sayesinde içinde kablosuz cami hoparlörü bulunan cami veya mescitlerde merkez camiden yayın verilerek dinleyicisine ulaştırılabiliyor. Kodlama sayesinde merkez camide görev yapan imam komut gönderdiği sürece birden fazla bölgeye ezan, sala veya vaazı aktif hale getirebiliyor. Birden fazla çeşitte tonlama kullanılabilen bu sistem sayesinde başka bir hoparlöre veya herhangi bir mikrofona ihtiyaç hissedilmiyor. Bu ses yayın sistemi artık hemen hemen ülkenin pek çok noktasında aktif olarak kullanılıyor.