Ses Sistemlerinde JBL

Ses Sistemlerinde JBL

Ses Sistemlerinde JBL,ABD kökenli ses elektroniği ve sistemleri şirketi olan Harman International isimli şirket çatısı altında yer alan dev boyuttaki şirketler topluluğundan biridir.Hem ev kullanıcıları için ve hem de profesyonel kullanıcıların kullanımı amacıyla ses sistemleri üretimi gerçekleştiren bir firmadır. 1 Ocak1946 tarihinde kurulmuş olan şirket, adını ise Harman Kardon ortaklığı dönemlerinde şirkette yöneticilik yapmış olan James BulloughLansing’in isminin baş harflerinden ileri gelmiştir. Daha sonra Kardon şirketten ayrılınca Harman tüm hisselerini almıştır. Bu şekilde Harman International bünyesi altında Harman Kardon, JBL ve AKG gibi müzik sektörünün dev firmalarının yer aldığını görüyoruz.

Son zamanlarda ise teknolojinin her alanında adeta çığ gibi büyüyerek kendini geliştiren Samsung, Harman’ı kendi bünyesine katarak, ses sistemleri üzerine oldukça büyük bir yatırım yapmış oldu. Aslında kullandığı bir çok teknolojik aygıtta mikrofon,ses sistemleri ile hoparlör üniteleri kullandığı için Harman ile ciddi bir teknoloji harmanı yaşayacağını söyleyebiliriz.

jBL PROFESYONEL SERİ

JBL,Özellikle lüks otomobillerin üst donanım paketlerinde ek ücretler vererek sahip olunabildiğini gördüğümüz Harman Kardon ve JBL gibi üst düzey ekipmanlar, bakalım Samsung sonrası ne gibi bir gelişim yaşayacaklar. Aslında birbirlerine ev kullanıcıları olarak rakip olan bu markaları, Volkswagen’in kendi bünyesinde yer alan Skoda, Seat, Volkswagen, Audi, Lamborghini ve Porsche gibi segment farklılıklarına ayırdığına da şahit olabiliriz. Zaten JBL de otomotiv sektöründe daha çok ses sistemi modifiyelerinde kullanılırken, Harman Kardon ise lüks segment araçların müzik sistemlerinde yerini alan bir markaydı.

Bu tespit JBL’in düşük kalite olduğu göstermemekte. Hatta aksine müzik severlerin zayıf olan oto müzik sistemlerini JBL’le yer değiştirerek daha kaliteli hale getirdiklerini göstermektedir.

JBL, kablosuz hoparlörler, ev ve sinema sistemleri, otomobil müzik sistemleri üreten ve hem otomobil ve hem de ev ses sistemleri anlamında tüm kompedantları ile müzik severlerin beğenisini kazanmış bir firmadır. Ayrıca otomobil sektöründe kullanılan ve saygın bir yeri olan nadir amplifikatör markalarından bir tanesidir. Yine otomobillerde amplifikatöre yer verildiğinde yanında olmazsa olmazlardan subwoofers üretimi de yapan firma, özellikle modifiye tutkunlarının büyük hayranlığını uyandıran bir şirket durumundadır.

 

01 Eylül 2018
1.703 kez görüntülendi
Etiketler: , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?