4K Ultra HD Televizyon

30 Eylül 2019 0 Yazar: admin
4K Ultra HD Televizyon

4K Ultra hd televizyon lar hakkında bilinmesi gereken şey bu televizyonların çok daha fazla piksel sayısına sahip olmaları ve aslında 4K Ultra hd televizyon teriminin de tamamen bu anlama geliyor olmasıdır. Bu televizyonlar yaklaşık olarak 8 milyon pikselden meydana gelmekte olup bu sayı normal bir 1080p televizyonun yaklaşık olarak 4 katı kadardır. 4K televizyon isminin verilme nedeni de bu televizyonların görüntüsünün 4.000 piksel genişliğinde olmasıdır. 1080p ismi yükseklik temel alınarak belirlenmişken 4K ismi görüntünün genişliği temel alınarak belirlenmiştir. Bu televizyonlara 2160p denildiği de olmaktadır.

Fazladan Piksele Sahip Olmanın Önemi

Piksel sayısı görüntü açısından çok önemli olup daha fazla sayıda piksel daha fazla sayıda bilgi anlamına gelmektedir. 4K televizyonların bu kadar fazla sayıda piksele sahip olmasına rağmen bunun izleyici için fark edilip edilemeyeceği husus biraz karışıktır. 4K televizyonların sunduğu görüntü kalitesi 1080p televizyonlara göre oldukça keskin olmasına rağmen eski CRT televizyonu 1080p ekrana yükselttiğiniz zaman duyulan heyecan hissedilmeyebilir. 480p televizyondan 1080p televizyona geçiş yapan kullanıcıların büyük çoğunluğunun sahip oldukları televizyonun boyutunda da büyük bir değişim olmasına rağmen 4K televizyonlarda piksel sayının artmasına rağmen televizyon boyutunda çok büyük farklar bulunmamakta olup televizyon boyutu neredeyse aynı kalmıştır. Bu nedenle de bir 4K televizyondaki görüntünün önceki görüntüden farkını görebilmek için 4K özellikte yayınlanan bir içerik izlenmeli ve ekrana da yeteri kadar bir yakın oturulmalıdır. 1080p TV’nin izlendiği uzaklıktan aynı boyuttaki bir 4K TV’nin izlenmesinde gözlerin aradaki farkı algılaması güçtür. Bu sebepten farkı hissedebilmek için ekrana daha yakın oturmak gerekmektedir. Bu şekilde televizyonun boyutu büyük olmasa dahi 4K çözünürlük sunan bir televizyonun görüntü kalitesi daha iyi anlaşılmaktadır.

4K İle UHD Arasındaki Fark

UHD, Ultra High Definition teriminin kısaltılmış halidir. Aslında 4K ve üzeri çözünürlüğe sahip olan televizyonlar için kullanılmaktadır. UHD, teknik olarak 3840’a 2160 piksel ve üzeri çözünürlüğe sahip olmayı anlatmaktadır. UHD, 4K’dan daha yüksek çözünürlükleri de barındırmakta olup 8K bir ekran da UHD sayılmaktadır. Bu bakımdan kafa karışıklığını önlemek için UHD ile 4K arasında fark olmadığının kabul edilmesi iyidir.