FİBER OPTİK DÖNÜŞTÜRÜCÜLER

FİBER OPTİK DÖNÜŞTÜRÜCÜLER

FİBER OPTİK DÖNÜŞTÜRÜCÜLER;Gelişen teknolojiyle beraber medya araçları her geçen gün değişime uğramaktadır. Görüntü ve ses sistemlerinde kullanılan aygıtlar; çağa uyum sağlamak ve müşterilerin taleplerini karşılamak için her gün yenilenmektedir. Görüntü ve ses uyumunun aynı anda aktarılması, görüntü ve ses kalitesinde düşüş yaşanmaması ve görüntü sistemlerinin taşınma kolaylığı; tercih edilen medya araçları için kalite belirleyici unsur niteliğindedir. Medya araçlarından biri olan fiber optik dönüştürücüler de değişime uğrayan ve gelişen teknolojik aygıtlar arasındadır.

Fiber Optik Dönüştürücüler Ne İşe Yarar?

Fiber optik dönüştürücüler, CCTV sistemlerindeki kamera görüntülerini 20 km’ye kadar kesintisiz taşımaya yarayan dönüştürücü sistemleridir. Uzak noktalarda bulunan farklı ağları fiber optik kablo yardımıyla lokal ağ haline getirebilirsiniz. Böylece dilediğiniz görüntüler kayıpsız şekilde elinize ulaşır.

Bir core’u alıcı olan RX-Receiver, diğer core’u ise TX-Transmitter diye bilinen verici olarak kullanılan 2 core fiber optik kablo medya dönüştürücülerinin çalışmasını sağlar.

 

 

Fiber çeviriciler; herhangi bir görüntüyü veya sesi elektriksel işaretlere dönüştürerek çalışmaya başlar. Daha sonra ışık kaynağı yardımıyla gelen elektrikse işaretler ışık enerjisine çevrilir. Hem sayısal hem de analog işaretleri taşıyabilen ışık enerjisine dönüşmüş elektriksel işaretler, detektöre gelinceye kadar yol alır. Dedektöre varan ışık enerjisi tekrardan elektriksel işaretlere dönüşür ve elektriksel işaretlerin anlamlarını çözmeye yarayan fiber optik dönüştürücüler, işaretleri ses veya görüntü olarak yansıtır.

 

 

 

Extron Fiber Optik Çeviricilerin Avantajları

Teknolojinin sunduğu tüm imkanları değerlendirerek medya araçları dünyasında bir ilke imza atan Extron, fiber optik çeviriciler konusunda da tecrübelerini konuşturmaktadır. Fiber optik dönüştürücüler aktaracağınız ses veya görüntü verileri için birçok çarpıcı avantaja sahiptir.

 

  • Geniş banta sahip tasarımıyla veri taşıma kapasitesi arttırılmıştır.
  • Birkaç yüz Terrahertz olan taşıma frekansıyla en çabuk veri dönüştüren fiber optik çeviricidir.
  • Elektriksel verilerin taşındığı bantlar yalıtkan maddeden yapıldığı için aşınma ya da parazit gibi durumlar söz konusu değildir.
  • 20 km’ya kadar varan uzun mesafelerde bile veri kaybı yok denecek kadar azdır.
  • Fiber optik kablolarda veri kaybı yaşanması veya veri çalınması imkânsız olduğundan güvenlik ve gizlilik konusunda dünya markasıdır.

Extron Fiber Optik Çeviricinin Özellikleri

Extron Fiber optik çeviriciler tek veya çok modlu olduğu gibi aynı zamanda tüm video formatlarını destekleyici bir yapıya sahiptir. Extron fiber çeviricileri; 640 TV hattı çözünürlüğü, 60 dB Video SNR’ı, 8 MHz video bandı genişliği ve Optik AGC’siyle fiber optik dönüştürücüler arasında liderliğe sahiptir.

28 Haziran 2018
1.314 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?